Myśloodsiewnia #1: Słów kilka o kreatywnych stanach umysłu.

Kiedy ktoś koło mnie śpi to mój świat nagle staje w miejscu, jakbym była zawieszona gdzieś w czasoprzestrzeni, w pięknej nicości gdzie nigdzie mi się nie śpieszy. Jakby te kilka minut czy godzin wyrwane z życia tej osoby stawały się przedłużeniem mojego. Kiedy zasypia, a ja słyszę ten zmieniony, miarowy oddech przerywający ciszę, to następuje dla mnie moment zaskakująco trzeźwego spojrzenia na otaczający mnie świat. Słyszę najlżejszy szmer i wyczuwam jej najmniejszy ruch.

Gdy siedzę sama,  zamulona wpatrując się w jakiś szmatławy film albo udając przed samą sobą, że się uczę. Siedzę, gapię się, godziny mijają. Aż nagle coś się zmienia. Jakiś pozornie zupełnie nieistotny bodziec. Dźwięk deszczu uderzającego w taflę kanału. Muzyka z przepływającej łódki. Dźwięki kroków na klatce schodowej wyrywa mnie z otępienia. I zwykle nie tylko z tego tymczasowego nicnierobienia, ale też z otępienia w postrzeganiu świata. Nagle wszystko wydaje się inne. Herbata w ładnej filiżance wywołuje uśmiech. A nawet kawa w filiżance oryginalne przeznaczonej dla herbaty. A co, taki ze mnie buntownik.

Brak akcji staje się dla mnie w takich momentach nieznośny, a prokrastynacja mecząca. Odczuwam niemożliwą do wygaszenie potrzebę tworzenia. Nie odtwarzania lub kontemplacji. Nie umiem wtedy chłonąć treści, jak wciągająca by nie była. Chcę mi się kreacji czegoś od podstaw. Nawet niekoniecznie treści i przekazu. Zwykłej kompozycji, estetycznej formy. Albumu ze zdjęciami, kartki urodzinowej.  Przelania strumienia świadomości na papier – a nóż uda się odtworzyć tę czystość czy spokój umysłu w chwili kiedy będę jej naprawdę potrzebować. To się nazywa chyba głód twórczy. Albo jak zawsze popieprzyłam metafory.

W końcu wczoraj rozbiłam w kuchni pieprzniczkę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s